Přeprava koně autem
Jak vybrat správného přepravce?
Ne každý vlastní řidičské oprávnění pro tahání přívěsu pro koně, někomu chybí dostatečně silné auto či samotná odvaha si koně převézt. Těm, kteří se rozhodnou si sjednat dopravce pro koně je věnován tento článek.
Jak vybrat správného přepravce?
Ne každý vlastní řidičské oprávnění pro tahání přívěsu pro koně, někomu chybí dostatečně silné auto či samotná odvaha si koně převézt. Těm, kteří se rozhodnou si sjednat dopravce pro koně je věnován tento článek.
Přeprava koní není jednoduchá. Abyste koně mohli přepravovat, musíte mít řidičské oprávnění B+E, které opravňuje řidiče k řízení bržděného přívěsu. Zároveň musíte mít dostatečně silný vůz, který disponuje závěsným zařízením, které je uzpůsobeno tahat přívěs o celkové průměrné hmotnosti 1500 kg. Přívěs i automobil musí být v bezchybném technickém stavu, řidič by měl mít dostatek zkušeností v podobě nesčetně najetých kilometrů. Hlavně by měl myslet na to nejdůležitější, veze živý náklad. Pokud byste se rozhodli si koně převážet sami a jedete trasu delší než 65 km, musíte disponovat certifikátem o absolvování školení pro přepravce živých zvířat, tato zkouška je samozřejmě zpoplatněná.
Pokud nesplňujete tyto podmínky, jste odkázáni na služby profesionálních dopravců, či spřízněných duší z ostatních stájí v okolí, se kterými je mnohdy možné se na dopravě Vašeho koně domluvit. Podle čeho dopravce vybírat a jak koně na cestu připravit?
Mějte vždy na paměti, že kůň v přívěsu může reagovat nevyzpytatelně. Může se stát cokoliv, proto se vždy snažte vybírat řidiče, který nepoveze koně poprvé, nejlépe takového, který vozí svého vlastního koně a kůň nemá problém do přívěsu nastoupit. Stačí totiž jedna zběsilá jízda a můžete tím koně zradit napořád a už Vám do přívěsu nenastoupí.
Dopravce by měl mít platná veškerá školení, auto i přívěs v dobrém technickém stavu, přívěs by měl být čistý a nejlépe vybavený naplněnou sítí na seno, která bude pečlivě nachystána pro nového cestovatele. V dnešní době jsou velmi dobře cenově dostupné kamery do přívěsů, na kterých z pohodlí automobilu můžete během cesty sledovat, jak si koník v přívěsu vede. Proto můžete volit dopravce i podle toho, zda takovéto vybavení v přívěsu má. Samozřejmě se nebojte zeptat ostatních jezdců ve stájích či projít diskuze a nechat si ověřeného dopravce koní doporučit.
Jak koně před cestou vybavit? Nezapomeňte koni nasadit kvalitní pevnou ohlávku, nejlépe koženou. Některé přívěsy jsou vybaveny vodítky pro přivázání koně, do některých přívěsů koně musíte přivázat vlastním vodítkem, proto opět volte kvalitní a neponičené vodítko. Nikdy koně nenechávejte bez úvazu. Dále je vhodné koni nasadit přepravní kamaše, pokud je koník nesnese, alespoň mu nohy zabandážujte, ideálně fleesovými bandážemi. Nezapomeňte zabandážovat i ocas, můžete použít samozřejmě speciální transportní chránič ocasu, který se velmi snadno nasadí. Pokud koník cestuje delší trasu, je vhodné jej vybavit chráničem krku i hlavy. Před cestou zkontrolujte, zda má platná veškerá očkování, vyšetření krve a dokumenty jako je průkaz koně vždy vezměte na cesty sebou.
Pokud stále váháte při výběru dopravce a nevíte si rady na koho se obrátit, dovolujeme si doporučit námi ověřené dopravce:
Tomáš Kreuzig – Přeprava koní HK - http://www.kouzelnezahradyhk.cz/ Tomáš patří mezi hlavní přepravce, který dopravuje koně ze Španělska, Francie, Anglie, ale i na tuzemské festivaly koní, jako je Výstava koní v Lysé. Disponuje přepravníkem, který je vybaven kamerovým systémem, absolvoval veškerá školení přepravců živých zvířat a jeho služby můžete využít nonstop.
Líbí se: 0