Věčný boj s hmyzem začíná, aneb jaro je tu…


Všichni už to jistě pozorujeme, koně na pastvině či výběhu se začínají ošívat a švihat ocasem po dotěrných muškách, které je bodají na citlivá místa. Jak je před těmito ,,potvorami,, chránit Vám nastíníme v tomto článku.



Věčný boj s hmyzem začíná, aneb jaro je tu…

Věčný boj s hmyzem začíná, aneb jaro je tu…

Všichni už to jistě pozorujeme, koně na pastvině či výběhu se začínají ošívat a švihat ocasem po dotěrných muškách, které je bodají na citlivá místa. Jak je před těmito ,,potvorami,, chránit Vám nastíníme v tomto článku.

Koním, kteří pobývají na pastvině většinu dne je nutné pomoci v ochraně před bodavým hmyzem. V dnešní době je na trhu dostupná opravdu velká řada funkčních prostředků a výrobků.

Mezi nejvíce oblíbené patří repelenty. Repelenty se od sebe liší především cenou, která závisí na délce účinku repelentu. Některé jsou navrženy pro použití pro ochranu koně během tréninku či vyjížďky, jiné disponují účinkem až 14 dní, jsou tedy vhodné pro koně, kteří jsou na pastvině převážnou část dne. Dlouhotrvající repelenty nabízí hlavně firma Farnam, kterou si většina jezdců chválí právě pro svůj dlouhý účinek a voděodolnost. Někteří koně mohou být alergičtí na chemické látky, které repelenty obsahují, a proto je nutné při prvním použití repelent nanést jen na menší plochu těla koně a pozorovat, zda se u koně neobjeví alergická reakce. Pro koně alergické na klasické repelenty je možné zakoupit tzv. bio repelenty, které jsou velmi šetrné a jsou tedy vhodné pro citlivé koně, kteří trpí alergiemi na chemické prostředky. Tyto repelenty nabízí například firma Leovet. 

Pokud kůň trpí vykousanými a rozpíchanými místy od hmyzu, kritické jsou například oblasti vnitřku uší, je vhodné tato místa ošetřit hojivou mastí, která bude zároveň i hmyz odpuzovat. Takový malý zázrak jsme nalezli v přípravku od firmy Farnam s názvem SWAT. Tento přípravek se nanese jako klasický krém do uší, v okolí pohlavních orgánů a na další citlivá místa. Nijak nepálí a zároveň krásně hojí bolavá a citlivá místa.

Kromě klasických chemických prostředků můžete koni pomoci i přírodní metodou, například odvarem z bylin, které hmyz odpuzují, či přidáváním česneku do krmné dávky koně, který by měl hmyz také odpuzovat, nutno ovšem říci, že česnek by se měl přidávat po celou zimu, aby se jeho účinek projevil.

V dnešní době je prostředků ochrany před hmyzem mnoho a jsou i natolik finančně dostupné, že by každý chovatel a jezdec měl mít snahu koně před hmyzem chránit a zpříjemnit mu tak pobyt na pastvině či práci při tréninku.

Líbí se: 0